Jdi na obsah Jdi na menu

Hasiči Hřivice v roce 2011, plány na 2012

4. 1. 2012

      Práce s mladými hasiči, získávání zkušeností v hasičské oblasti účastí na námětových cvičeních a školeních, několik výjezdů a uspořádání již několika tradičních akcí pro děti i dospělé. To je shrnutí roku 2011 u Sboru dobrovolných hasičů Hřivice. 

     Největším letošním cvičením bylo v září hasičské cvičení – požár lesa v Hořanech. Toho se zúčastnilo čtrnáct hasičských jednotek, profesionálních i dobrovolných, včetně SDH Hřivice, vrtulník Letecké služby Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba. Cílem tohoto cvičení bylo prověřit akceschopnost jednotek požární ochrany a taktické postupy velitelů jednotek při zásahu se soustředěním značného počtu sil a prostředků v náročném terénu a prověření kapacity a využitelnosti vodních zdrojů při požáru s velkou potřebou hasební látky. Využit byl vrtulník Letecké služby Policie ČR k provádění leteckého hašení.  

     Po celý rok, s výjimkou letních prázdnin, letos pokračoval kroužek Mladého hasiče. V něm se děti učí hasičským znalostem, seznamují se s výstrojí i výzbrojí. Letos za odměnu sbor dětem zakoupil flaušové mikiny, které mají na zádech reflexní nápis HASIČI HŘIVICE.


     SDH Hřivice pořádá již několik kulturních akcí. Začátkem roku se na výroční valné hromadě hřivičtí hasiči dohodli, že po více než dvaceti letech uspořádají v obci ples. Toto rozhodnutí se ukázalo jako velmi dobré, protože se ples setkal s velkým úspěchem. V sobotu 19. března si na něm zatančilo na 150 lidí z obce i okolí. Dámy u vstupu do sálu dostaly od hasičů růžičku, sál byl vyzdoben hasičskými uniformami a znaky. K tanci všem přítomným krásně hráli manželé Pihrtovi – Music Dance, tančilo se do raních hodin. Půlnočním překvapením byla na plese travestishow, z tomboly si tančící odnésli zajímavé i hodnotné ceny. Po mnoha letech tak hřivičtí obnovili tradici hasičkých plesů, kterou chtějí nadále udržovat. 

     Jako již mnoho let, stejně tak letos patřil 30. duben pálení čarodějnic. Bohužel dny příprav pokazilo velmi deštivé počasí toho dne. Hasiči chtěli akci odvolat, ale i přes déšť několik čarodějnic přiletělo, lidé z obce se i tak přišli k rybníku, kde se čarodějnice každý rok pálí, přišli podívat. Nakonec hasiči spolu s dětmi čarodějnici upálili, i když s ohledem na počasí před tím neproběhly připravené soutěže a vyhlášení Čarodějnice roku a na závěr si upekli buřty. Snad se v příštím roce počasí povede a čarodějnice se opět slétnou ve velkém.

     Deset. To je pořadové číslo dětského dne, který SDH Hřivice uspořádal. První se pro přibližně třicet dětí uskutečnil v roce 2002. Od té doby si dětský den ve Hřivicích, který má svůj den konání stanovem vždy na poslední červnovou sobotu, oblíbilo mnoho dětí a akce se stala v okolí vyhlášenou. Oslavě dětského dne přálo opět nádherné počasí. Zahájily ho děti z Mateřské školy Hřivice se svým krásným vystoupením Šťastné děti, které si nacvičily na regionální kolo celostátního festivalu Mateřinka. V průběhu dne malí i velcí návštěvníci, kterých bylo také letos mnoho, shlédli ukázku zásahu u dopravní nehody, o kterou se postarali profesionální hasiči z Loun a žatečtí záchranáři. Jak jsou dobří v hasičském sportu všem přítomným předvedli členové kroužku Mladý hasič SDH Hřivice. A že se jim útok opět povedl na výbornou. Děti měly v průběhu dopoledne za úkol zúčastnit se deseti připravených soutěží, za každou z nich dostaly razítko na svoji kartičku. Po jejich splnění každý malý soutěžící dostal balíček. Mimo tyto soutěže si mohly děti zastřílet ze vzduchové pistole či luku, vystřelit si balonek z děla, nebo se svézt na voze taženém koňmi. Stejně jako každý rok bylo pro děti připraveno občerstvení, každý si mohl dát polévku, párek a před závěrem dětského dne také nějakou tu dobrotu upečenou maminkami, tetami a babičkami. Dalším představením pro přítomné byli již mnoholetí hosté hřivického dětského dne mažoretky ze ZUŠ Louny. Letos se představily hned čtyři mažoretkové soubory - Konvalinky, Sněženky, Jasmínky, Pampelišky. Protože děti mají velmi rády pódiové soutěže, tak ani letos nemohla chybět velmi oblíbená židličkovaná, kterou by děti nejraději hrály po celý zbytek dne :). Další soutěží bylo pojídání koláčů s překvapením uprostřed. Kdo kousal a jedl nejrychleji, odnesl si „malý poklad ze středu koláče“. Tohoto úkolu se postupně zhostily děti, jeden koláč zůstal i pro dospělé. V loňském roce si velký ohlas získalo letadlo, díky němuž dětem z oblohy padaly bonbony. A tak i při letošním dětském dnu si děti sedly jeden vedle druhého a utvořily tak velký kříž...a letadla přiletěla dokonce dvě, která opět dětem shazovala bonbony. Ukončením dětského dne nebylo nic jiného než tolik oblíbená pěna, ve které se děti dokonale vyřádí.

     Druhý ročník Drakiády, pořádané Sborem dobrovolných hasičů ve Hřivicích, se vydařil. Nad kopec nad vesnicí se do vzduchu vznášel v sobotu 15. října jeden drak za druhým. Drakiádě přálo slunečné, ač chladnější, počasí. Na kopci foukal vítr tak akorát pro pouštění draků, čehož účastníci drakiády ve velké míře využili. Ve větru se tak prohánělo na patnáct draků, někteří déle, jiní ne, ale líbilo se všem, dětem i dospělým. Kdo zrovna nepouštěl draka, mohl se zahřát teplým čajem, dospělí grogem, u táboráku si opéct buřty či klobásy a k tomu všemu šedesáti dětem a dospělým hrály dětské písničky. Jsme rádi, že se drakiáda stala oblíbenou akcí pořádanou SDH a těšíme se opět za rok.

     První prosincovou sobotu, uspořádali hasiči ve spolupráci s obecním úřadem rozsvícení vánočního stromu. Připraveno bylo vánoční občerstvení, lidé si mohli zakoupit vánoční výrobky vytvořené dětmi z kroužku Mladého hasiče. Úvodního slova se ujal starosta obce Josef Hajm, poté vystoupily děti ze hřivické mateřské školy s vánočními písničkami a říkankami spolu s pani ředitelkou a učitelkou. Své vystoupení zvládly děti velice dobře, což přítomní občané odměnili náležitým potleskem. Když starosta popřál všem krásné vánoční svátky odbila zvonice dvanáct úderů za dvanáct měsíců v roce a byla za znění koled osvícena. Tak tomu bude opět po celou dobu adventu a vánoc, až do svátku Tří králů. Ještě před samotným rozsvícením vánočního stromu přišel za dětmi Mikuláš s celou svoji družinou. V letošním roce ho doprovodili dva andělé, dva čerti a samotný Lucifer, kteří s pochodněmi v ruce přišli pod vánoční strom. Čerti trochu děti pozlobili, pro zlobidla měli připravený veliký pytel. Více než dvacet dětí si pak k Mikulášovi a andělům přišlo pro balíček, za který ale každý musel říci básničku. A i když se někteří báli, zvládli to všichni na výbornou. Než se Mikuláš rozloučil, odpočítal spolu dětmi i dospělými rozvícení vánočního stromu, kterého se zhostili andělé. Na závěr oblohu rozzářil krásný barevný ohňostroj a s přáním krásných vánoc se Mikuláš rozloučil. Zase za rok na viděnou.  

     Rok 2012 bude pro SDH Hřivice významným. Hasiči v obci oslaví již 130 výročí od svého založení. To si zaslouží oslavy, které jsou naplánovány v rámci dětského dne, tedy na sobotu 30. června 2012. Věnován jim bude celý den během něhož bude vystavena současná i historická technika, část dne je určera pro děti, večer pro taneční zábavu. Podbrobný program se stále upravuje. V příštím roce se mohou děti i dospělí těšit na tyto akce, pořádané SDH Hřivice. 

17. března 2012 – Hasičský ples 

30. dubna 2012 – Pálení čarodějnic  

30. června 2012 – Oslavy 130. výročí založení, Dětský den 

28. září 2012 – Drakiáda

1. prosince 2012 – Rozsvícení vánočního stromu s mikulášskou nadílkou

      V rámci Mladého hasiče je v plánu návštěva hasičské zbrojnice v Postoloprtech, Praze, nebo technického muzea v Praze.  

Sbor dobrovolných hasičů Hřivice děkuje všem svým členům a příznivcům a všem kteří pomáhají s realizací kulturních akcí za spolupráci.

 

Fotografie : hasicihrivice.rajce.idnes.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář