Jdi na obsah Jdi na menu

HASIČI HŘIVICE V ROCE 2013, PLÁNY NA 2014

20. 2. 2014

 Poklidnější rok 2013 prožili hasiči ve Hřivicích. Proti roku 2012, kdy sbor oslavil 130. výročí svého založení a skvěle ho v červnu oslavil, uspořádali hasiči již tradiční a oblíbené kulturní akce pro děti i dospělé. Kromě pořádání akcí a práci v hasičské zbrojnici, se hasiči účastnili také školení a cvičení. 

  Na výroční valné hromadě bylo hasiči odsouhlaseno pokračovat v pořádání plesu. Třetí hasičský ples, jehož pořádání SDH obnovilo po dvaceti letech, se tak konal v sobotu 16. března. Tančících a bavících se bylo o poznání více, než o rok dříve. O skvělou náladu se postaralo duo BrejkdensBradrs, bláznivá žatecká dvojice a semifinalista první řady Československo má talent, která to umí pořádně rozbalit. Taneční kreace předvedli kluci na podiu nejdříve sami, pak si zatančili a zařádili snad s každým. A vyřádili se snad všichni. Nechyběla soutěž o klasickou vysočinuJ. S každým kdo měl zájem, se kluci s BdB ochotně vyfotili, samozřejmě v jejich známých pózách. Na začátku plesu každá z přítomných žen a dívek obdržela u vchodu z rukou starosty sboru Milana Lauricha kytičku - tentokrát tulipán. K tanci i poslechu skvěle zahrála skupina Kadence. Z připravené tomboly si výherci odnesli jako každý rok zajímavé ceny, ať již něco užitečného, nebo třeba něco sladkého a opět také vyhlídkovou jízdu hasičským vozem :)  Věříme, že se všichni dobře bavili a těšíme se opět příští rok.

 Bez oblíbeného Pálení čarodějnic by se snad již ani nedalo přivítat jaro.  Letošního reje se, i přes chladné počasí, zúčastnilo mnoho lidí, čarodějů a čarodějek v doprovodu dospěláků. Těší nás, že se k nám na čarodějnice sjíždějí rodiny také z okolních obcí! Děti, v maskách i bez, si nejprve zasoutěžili v tradičním kolečku kolem rybníku. Za splnění každé disciplíny dostaly razítko do leteckého průkazu čarodějnice. Děti musely proběhnout slalom na koštěti, hodit koštětem na cíl, rozpoznat jarní kvítí a v tajemném pytlíku  na co nejméně pokusů najít myšku. Po doběhnutí do cíle čarodějky i čarodějové, i děti bez masky, dostaly onen řidičák na koště:), malou odměnu a sladkost. Tu si museli vybrat z košíku, kde ji pečlivě hlídal „pan pavouk“:). Poté hasiči, pod bedlivým dohledem dětí, zapálili hranici a paní čarodějnici upálili:) Než hasiči dětem opekli párky, čarodějnická rada zvolila miss čarodějnici. Čarodějnice Pajdavá a její kolegyně Krákavá mezi přítomnými maskami vybraly tři nejlepší....ale krásné byly samozřejmě všechny. Komu se předá putovní Zlaté koště ale musela zvolit nezávislá porota, neboť paní Krákavá měla mezi oceněnými svoji malou nástupkyni :D Porota nakonec rozhodla, že zlaté koště a miss čarodějnice pro rok 2013 se stává Kateřina Husáková, 1. vicemiss Kateřina Malátová a 2. vicemissákem Péťa Švejda. Tímto porotě děkujeme a všem čarodějnicím a čarodějkám gratulujeme! Po volbě miss děti dostaly párky, po celou dobu měly k dispozici k pití šťávu. Všichni se dobře bavili, rej proběhl bez komplikací a zakončil ho začínající déšť. Těšíme se zase za rok na dalším sletu :)! Pajdavá a Krákavá se loučí. 

 Poslední červnový víkend patřil ve Hřivicích již po dvanácté dětskému dni. Zahájení dětského dne se opět zhostily mažoretky ze ZUŠ Louny, poté bylo pro děti připraveno dvanáct soutěží, po jejichž splnění děti dostávaly papírové penízky, za něž si v bohatě vybaveném obchůdky mohly koupit vše, co se jim líbilo. Během dne se děti vyřádily na skákacím hradu, trampolíně, nebo si zastřílely z balónkového děla, zasoutěžily si – na nikdy nekončícíJ židličkované i při balení dospěláků do rolí toaletního papíru. Chybět nemohl pěnový koberec, na který malí ale i velcí netrpělivě čekají celý den. Na závěr dětského dětem opět padal z nebe sladký barevný déšť z letadla. Během dětského dne dostaly děti zdarma občerstvení - polévku, párek i sladké zákusky napečené maminkami, tetami a babičkami, za které jim děkujeme, k pití děti dostávaly šťávu. Malí i velcí si mohli zaskákat na trampolíně nebo nafukovacím hradu. Dětský den navštívilo na 300 dětí se svými rodiči a příbuznými.

 V říjnu, v den státního svátku, sbor uspořádal již čtvrtou drakiádu. Nad kopcem za Hřivicemi vítr foukal tak akorát, chvílemi až moc, že někomu draci ulétli. Odpoledne bylo i přes vítr slunečné, a tak se do vzduchu vzneslo přes dvacet krásných různobarevných i různotvarých draků. Počáteční nadšení z pouštění draků děti po chvíli jako vždy opustilo, ale rodiče draky ochotně udrželi ve vzduchu J. Komu byla na kopci zima, ten se mohl zahřát teplým čajem a opéct si párek. Drakiáda si za ty roky získala u hřivických velkou oblibu. Děkujeme.

 Rozsvícení vánočního stromu s mikulášskou nadílkou letos vyšlo již na poslední listopadovou sobotu. U hasičské zbrojnice se sešlo mnoho obyvatel z obce, ale také z obcí okolních. Po úvodním slovu starosty hřivických hasičů Milana Lauricha a starosty obce Hřivice Josefa Hajma, kteří všem popřáli hezký předvánoční čas a krásné vánoce, se s vánočními písničkami představily děti z Mateřské školy Hřivice s paní ředitelkou a paní učitelkou. Ve školce je letos hodně malých dětí, všichni své vystoupení zvládly výborně a jejich vystoupení přítomní ocenili vždy velkým potleskem. Poté následovala chvíle, kdy všichni přítomní očekávali příchod Mikuláše. Ten na náves v zápětí přijel na koňském povozu se svojí družinou. Mikuláše letos doprovázeli dva andílkové, dva čerti a jedna čertice, kteří cestou ke stromku děti trochu postrašili. Jen co se svatá rodina na návsi objevila, začal se ozývat dětský pláč, ale protože máme ve Hřivicích a okolí děti hodné, čerti víc nestrašili a děti přestaly plakat. Mikuláš se s dětmi přivítal a z nebeské knihy postupně četl jména dětí, které mu přišly říci básničku či zazpívat písničku. Někteří sami, někteří v doprovodu rodičů, jiní Mikuláše nespustili z očí a neřekli ani slovo. I tak si za odměnu děti odnesly balíček plný sladkostí, někteří možná i s trochou uhlí. Mikuláš k sobě letos takto pozval třicet dětí a čerti odešli s prázdnou. Kdo neměl u Mikuláše balíček, nemusel smutnit, protože všechny děti nakonec dostaly od Mikuláše čokoládový adventní kalendář. Než Mikuláš odešel tak spolu s dětmi zavolali Jakuba, zvon z hřivické zvonice, který poté odbil dvanáct úderů za dvanáct měsíců v roce, a zvonice byla osvícena. Poté děti spolu s Mikulášem odpočítali rozsvícení vánočního stromu, který bude na hřivické návsi zářit po dobu adventu a vánoc, stejně jako zvonice, až do 6. ledna. Předvánoční podvečer, který sice počasím připomínal spíše jaro než blížící se zimu, ukončil nádherný barevný ohňostroj a s přáním krásných vánoc se všichni rozešli domů. Za rok zase na viděnou.

  

 Kromě pořádání akcí se hasiči účastní také školení či cvičení. Členové sboru se každý rok účastní několika praktických a teoretických cvičení a stále jsou připraveni zasáhnout u výjezdů hasičské jednotky. Pokračovala také činnost kroužku Mladého hasiče, v němž se na patnáct dětí a mladistvých učí hasičským znalostem. Dvě družstva mladého hasiče SDH Hřivice se zúčastnila branného závodu v Cítolibech. Zafixování zraněné ruky trojcípým šátkem, živá berla, co je vhodné a co nevhodné k hašení či přesné určení topografické značky. To byly úkoly v tradičních i netradičních disciplínách požárního sportu a branné všestrannosti. Branného závodu se v sobotu zúčastnili mladí hasiči z okresu Louny a několika obcí Ústeckého kraje v Cítolibech. Devětadvacet pětičlenných hlídek na trase od hasičské zbrojnice, kolem bažantnice a kolem školy zpět ke zbrojnici absolvovalo devět disciplín. Každý malý hasič musel prokázat své znalosti ve zdravovědě, poznání hasicích přístrojů a technických prostředků, vázání uzlů či topografii. Další z disciplín byla střelba ze vzduchovky, slalom se žebříkem, chůdy a kuželky.  Hasiči soutěžili v třech kategoriích, přípravka, mladší žáci a starší žáci. Pohár pro vítěze putoval do Domoušic, na třetím místě se umístilo družstvo ze Hřivic s časem 36:25 a jedenašedesáti trestnými body.

 Na červen bylo v plánu hasičské cvičení, které se mělo konat v místní mateřské škole. Kvůli náhlým povodním, které postihly velkou část republiky, bylo odvoláno. Hřivičtí hasiči do školky nakonec přece jen vyjeli, protože několikadenní deště zvedly hladinu potoka a také podzemních vod, které zaplavily sklep ve školce. Hasiči tak odčerpávali ze sklepa vodu. Původně plánované cvičení proběhlo na konci září. Spolu s jednotkou profesionálních hasičů z Loun. Námětem cvičení byl požár budovy školka a pohřešovaná osoba. Učitelky děti ze školky vyvedly pět minut od vyhlášení poplachu, chvíli na to dorazil SDH Hřivice, za nimi lounští hasiči. Aby zásah vypadal opravdově, dali hasiči do nepoužívané části školky dýmovnici. Pro děti to byl zajímavý zážitek, hasiči „požár uhasili, pohřešovanou kuchařku našli“, zásah dopadl na výbornou. Děti si také prohlédly hasičská auta.

 Pro rok 2014 SDH Hřivice plánuje opět uspořádání hasičského plesu (15. března), pálení čarodějnic (30. dubna), dětského dne (28. června), drakiády (říjen) a rozsvícení vánočního stromu s mikulášskou nadílkou (29. listopadu)

 Více informací o činnosti SDH Hřivice, pořádání kulturních a společenských akcí, najdete na www.hasicihrivice.estranky.cz , nebo na facebooku na stránce Hasiči Hřivichttps://www.facebook.com/pages/Hasi%C4%8Di-H%C5%99ivice/289212523823?fref=ts.

 Sbor dobrovolných hasičů Hřivice děkuje svým členům a příznivcům a všem kteří pomáhají s realizací akcí a sponzorům za spolupráci v letošním roce.

 Těšíme se na viděnou při našich akcích v roce 2014. Lucie Steklá, Hasiči Hřivice. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář