Jdi na obsah Jdi na menu

Hasiči v roce 2012, plány na 2013

10. 4. 2013

 Hasiči ve Hřivicích si v letošním roce připomněli významné výročí. Hřivický sbor byl založen v roce 1882, tedy před 130 lety. Oslavy výročí proto nemohly mezi akcemi pořádanými SDH Hřivice chybět. Ty se uskutečnily v červnu a přípravy na ně byly dlouhé a náročné, výsledek ale stál za to! SDH Hřivice však pořádá každoročně několik akcí pro děti i dospělé, takže od začátku...

 

Na výroční valné hromadě bylo hasiči odsouhlaseno pokračovat v pořádání plesu. Druhý hasičský ples, jehož pořádání SDH obnovilo po dvaceti letech, se tak konal v sobotu 17. března.  I přesto, že návštěvnost byla menší než v roce loňském, i tak si ples každý náležitě užil. Každá z přítomných žen a dívek obdržela u vchodu z rukou starosty sboru Milana Lauricha kytičku - tentokrát gerberu.      Necelá stovka návštěvníků se po celý večer výborně bavila, k tanci i poslechu jim krásně hráli manželé Pihrtovi - Music Dance. Chvíli po zahájení plesu vystoupily mažoretky z lounské ZUŠky, o hodinku později podruhé. Zpestřením večera bylo také vystoupení Tomáše Zedka s jeho BIKETRIALOVOU SHOW. Mistr světa z roku 2011 předvedl skoky nejen na připravené bedny, ale také přes živou pyramidu, kterou odvážně vytvořili dva členové SDH Hřivice a dvě z návštěvnic plesu. Z připravené tomboly si výherci odnesli zajímavé ceny, ať už to byli pomocníci do domácnosti nebo například jeden z dortů či sekané, či vyhlídková jízda hasičským vozem :)     Věříme, že se všichni dobře bavili a těšíme se opět příští rok. 

Pálení čarodějnic patří již mnoho let mezi tradiční akce pořádané pro děti hřivickými hasiči. Stejně tomu bylo i letos, a tak se u rybníka 30. dubna slétli čarodějnice a čarodějové, kteří pozvání na slet přijali. Malí návštěvníci, v kostýmech i bez nich, si zasoutěžili v několika dovednostních i poznávacích soutěžích, po jejichž úspěšném splnění (samozřejmě těm menším jsme pomohli:)) obdrželi "LETECKÝ PRŮKAZ" pro jednu ze skupin. Na dalším sletu si mohou splnit úkoly v další letecké skupině. Po volbě Miss čarodějnice, kterou po dlouhém a dlouhém a pečlivém zvážení vybraly letité ježibaby, si všechny čarodějky i čarodějové opekly buřty. Všichni přítomní se výborně bavili do pozdních odpoledních hodin.

Výsledky hlasování jsou: Miss čarodějnice 2012: Jana Janečková, 1. Vicemissák čaroděj 2012: Lukášek Laurich, 2. Vicemiss čarodějnice 2012: Lucinka Marková.

 Poslední červnový víkend patří ve Hřivicích již jedenáctým rokem pořádání dětského dne. V letošním roce jsme dětmi tuto oblíbenou akci spojili s již zmiňovaným 130. výročím založení SDH Hřivice. Dlouho připravovanou akci v sobotu 30. června zpočátku zdrželo počasí, protože se nad vesnicí ráno přehnala bouřka se silým deštěm. „Pršet naštěstí přestalo, před desátou hodinou začalo svítit sluníčko. Začátek jse proto odložili o půl hodiny a po zbytek dne bylo nádherně,“ řekl Milan Laurich, starosta SDH Hřivice. Akci pořádal sbor ve spolupráci s Obecním úřadem ve Hřivicích.

Zahájení dětského dne se zhostily mažoretky ze ZUŠ Louny, poté bylo pro děti připraveno dvanáct soutěží, po jejichž splnění každý dostal balíček s dárky. Dětem i dospělým se s biketrialovou show představil Tomáš Zedek, několikanásobný reprezentant ČR, který se letos umístil na sedmém místě Evropského poháru a byl nominován na mistrovství světa. „Skáču už dvacet tři let a vyskočím až do výšky 170 centimetrů,“ řekl T. Zedek. Vystoupení měl během dvě, přeskakoval vysoké bedny i pyramidu z lidí. Chybět samozřejmě nemohla ani ukázka zásahu u dopravní nehody v podání hasičů z Líšťan, kteří z auta vystřihovali zraněné a žateckých záchranářů, jež je ošetřovali. Na závěr dětského dětem opět padal z nebe sladký barevný déšt ze dvou letadel. Během dětského dne dostalyděti zdarma občerstvení - polévku, párek i sladké zákusky napečené maminkami, tetami a babičkami a také k pití šťáva. Malí i velcí si mohli zaskákat na trampolíně nebo nafukovacím hradu. Dětský den navštívilo na 300 dětí se svými rodiči a příbuznými.

Slavnosti byly oficiálně zahájeny po druhé hodině vystoupením starších mažoretek a následně nástupem hostů, zástupců pozvaných SDH z  obcí v okrsku a členů jednotky ve Hřivicích. Slova se nejdříve ujal Milan Laurich, starosta hřivického sboru, který poděkoval za práci všem členům a také mladým hasičům, kterých do kroužku dochází stále více. „Děkuji také zastupitelstvu a starostovi obce Hřivice za podporu. Vítám tady všechny, kteří se zde shromáždili s pocitem, že jsou s námi spojeni v dobrém i zlém, že k nám prostě patří,“ řekl. Slovo poté předal Josefu Hajmovi, starostovi obce, který sboru poděkoval za jeho činnost a uspořádní těchto slavností a vyzdvihl celkově práci hasičů, dobrovolných i profesionálních. Od zástupce výkonného výboru Okresního sdružení hasičů v Lounech Jaroslava Kosiny obdržel SDH Hřivice děkovný list a sošku sv. Floriána, patrona hasičů.

Poté následoval slavnostní okamžik. Tjím bylo žehnání nového hasičského praporu SDH Hřivice, kterého se ujal otec Vilém Marek štěpán z farnosti v Liběšicích. Poté členové sboru a všicni přítomní vzdali čest památce zesnulých hasičů položením květiny a minutou ticha. Každý z přítomných sborů – profesionálního z Loun a Žace a dobrovolných z Postoloprt, Domoušic, Líšťan, Dobroměřic, Libčevse, Pnětluk, Peruce, Černčic a Touchovic obdržel od starosty sboru pamětní list a upomínikovou plaketu u příležitosti 130. výročí SDH Hřivice. Sborům patří dík za představenou současnou hasičskou techniku, sboru ze Solopysk a Konětop a Dobroměřic za zapůjčeních dnes již historických aut a stříkaček.

 Odpoledne na slavnostech zpříjemnila dechová kapela Pichlovanka, po jejímž dvouhodinnovém hraní se děti dočkaly tolik očekávaného pěnového koberce od SDH Postoloprty. V průběhu odpoledne také hasiči děti pokropili vodou, neboť panovalo velké teplo. Zakončením slavností byla večerní taneční zábava se skupinou Elegance, která přilákala na tři sta hostů. Teplé počasí bylo až do druhé hodiny ranní, kdy zábava i slavnosti skončili. „Děkuji všem, kteří nás s uspořádáním slavností jakkoliv pomohli,“ dodává M. Laurich. 

V polovině října sbor uspořádal již třetí drakiádu. Nad kopcem za Hřivicemi vítr foukal tak akorát, aby se ve slunečném odpoledni do vzduchu vzneslo přes dvacet krásných různobarevných i různotvarých draků. Když drak nezvlétl, ochotně dětem pomohli rodiče, komu byla na kopci zima ten se mohl zahřát teplým čajem. Děti si z drakiády odnesly dárečky a něco sladkého a všichni odcházeli spokojeni domů.

 První prosincovou sobotu se již všichni těšili na každoroční rozsvícení vánočního stromu s mikulášskou nadílkou. U hasičské zbrojnice se sešlo mnoho občanů z obce, ale také z obcí okolních. Po úvodním slovu starosty hřivických hasičů Milana Lauricha a starosty obce Hřivice Josefa Hajma, kteří všem popřáli hezký předvánoční čas a krásné vánoce, se s vánočními písničkami představily děti z Mateřské školy Hřivice s paní ředitelkou a paní učitelkou. Jejich vystoupení přítomní ocenili vždy velkým potleskem. Poté následovala chvíle, kdy všichni přítomní očekávali příchod Mikuláše. Ten na náves v zápětí přijel na koňském povozu se svojí družinou. Mikuláše letos doprovázeli tři andílkové a pět čertů, kteří cestou ke stromku děti trochu postrašili. Mikuláš se s dětmi přivítal a z nebeské knihy postupně četl jména dětí, které mu přišly říci básničku či zazpívat písničku. Někteří sami, jiní v doprovodu rodičů, jiní Mikuláše nespustili z očí a někteří plakali. I tak si za odměnu děti odnesly balíček plný sladkostí, někteří možná i s trochou uhlí. Mikuláš k sobě letos takto pozval třicet dětí a čerti si nikoho neodnesli, letos byli hodní a pořád mastili karty. Zahrály si s nimi i děti, kdo ale prohrál, šel do pytle:). Protože jsou ve Hřivicích a okolí děti hodné dostaly nakonec od Mikuláše všechny čokoládový adventní kalendář a perníček. Než Mikuláš odešel tak spolu s dětmi zavolali Jakuba, zvon z hřivické zvonice, který poté odbil dvanáct úderů za dvanáct měsíců v roce a zvonice byla osvícena. Poté děti spolu s Mikulášem odpočítali rozsvícení vánočního stromu, který bude na hřivické návsi zářit po dobu adventu a vánoc, stejně jako zvonice, až do 6. ledna. Předvánoční podvečer ukončil barevný ohňostroj a s přáním krásných vánoc se všichni rozešli domů. Za rok na viděnou. 

Kulturní a společenské akce nejsou jedinou činností SDH Hřivice. Členové sboru se každý rok účastní několika praktických a teoretických cvičení a stále jsou připraveni zasáhnout u výjezdů hasičské jednotky. Nadále také pokračuje činnost kroužku Mladého hasiče, v němž se na patnáct dětí a mladistvých učí hasičským znalostem. V letošním roce se dvě družstva mladého hasiče SDH Hřivice zúčastnila branného závodu v Cítolibech. Po absolvování několika disciplín za účasti osmnácti družstev se hřivičtí mladí hasiči umístili na 11. a 16. místě, což bylo na premiérovou účast výborné umístění. Děti i dospělí hasiči se také v červnu zúčastili netradičních hasičských soutěží v rámi oslav 135. výročí založení SDH Hřivice. Odtud si odvezli pohár za druhé místo.  Na exkurzi do hasičské zbrojnice v Postoloprtech se hřivičtí vydali na jaře. Zvláště děti byly nadšené z prohlídky hasičských aut i velké zbrojnice, ale i posilovny.

 Poslední listopadový víkend si manželé Parýzkovi - výherci poukazu na „vyhlídkovou jízdu hasičským autem“ vyzvedli svoji výhru. Na několika kilometrovou jízdu se spolu se svými dětmi Ondrou a Dominikem vydali podzimní krajinou v sobotním odpoledni. 

Hřivičtí hasiči ve spolupráci s obecním úřadem na začátku letošního roku obstarali pokácení vzrostlých stromů na místím hřbitově. Náročné práci se hřivičtí hasiči věnovali pět víkendů, než byli stromy celé poraženy, rozřezány a odvezeny. Na brigádnických hodinách tak mají v letošním roce členové sboru odpracovány desítky hodin. Na jaře také hasiči po dvou letech opět vyčistili místní hasičskou nádrž, s čímž jim pomohli i mladí hasiči. Pomáhali také s čištěním rybníku na Markvarci. Stejně jako každý rok, i letos se hasiči věnovali údržbě výstroje i výzbroje a zdokonalování znalostí. 

Pro rok 2013 SDH Hřivice plánuje opět uspořádání hasičského plesu (březen), pálení čarodějnic (duben), dětského dne (červen), drakiády (říjen) a rozsvícení vánočního stromu s mikulášskou nadílkou (prosinec). Termíny akcí budou upřesněny.

 Sbor dobrovolných hasičů Hřivice děkuje svým členům a příznicvům, všem kteří pomáhají s realizací akcí a sponzorům za spolupráci v letošním roce. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář